Atrakcje Ełk

O mieście

Ełk jest stolicą powiatu i siedzibą gminy w województwie warmińsko-mazurskim (województwo); miasto położone jest na Pojezierzu Ełckim, stanowiącym część Pojezierza Mazurskiego. Miasto leży nad Jeziorem Ełckim i rzeką Ełk.

W średniowieczu teren dzisiejszej Ziemi Ełckiej należał do Jaćwingów, którzy zbudowali na wyspie pierwszą strażnicę. W latach 1398-1406 Krzyżacy wybudowali tam niewielki zamek. Strategiczna lokalizacja zamku gwarantuje ochronę ludziom zamieszkującym jego okolice; zamek został zniszczony kilka lat po bitwie pod Grunwaldem.

Dawna nazwa Ełk – Łek pochodzi od nazwy pobliskiej rzeki Łek. W języku Jaćwieży Łek oznaczał białą lilię wodną.

Korzystne położenie miasta na ważnym szlaku handlowym łączącym Łotwę i Kaliningrad (Królewski) oraz bliskość jeziora i rzeki umożliwiły rozwój miasta.

W drugiej połowie XVI wieku Ełk rozwijał się dynamicznie. Powstało wówczas wiele budynków: kościół św. Katarzyny, szpital, który był zarazem domem dla ubogich, drukarnia, a także wiele zajazdów. Rozwój miasta został utrudniony na początku XVI wieku. W 1651 r. Wielki pożar zniszczył bibliotekę i zniszczył budynki szkoły. Pięć lat później miasto zostało splądrowane i spalone przez Tatarów.

Kolejne pożary, które rozwinęły miasto w latach 1819 i 1821-1822, całkowicie zniszczyły stare budynki miasta. Wraz z pożarami Ełk został dotknięty licznymi epidemiami.

Atrakcje Ełk

Muzeum w Ełku

Muzeum Historyczne w Ełku to instytucja utworzona w 2012 roku. Pole zainteresowań Muzeum Historyczne to nie tylko historia Ełku, ale także ciekawe Mazury jako region o specyficznym fenomenie kulturowym i historycznym. Muzeum gromadzi, takie jak rodzaje zbiorów: dokumenty archiwalne (manuskrypty i drukowane), ikonograficzne, obiekty, elementy projektu związane z historią i Mazur Ełk; przedmioty uzyskane podczas badań archeologicznych prowadzonych w Mazur; sztuka ludowa, meble i elementy wystroju rolniczego występujące w kraju Mazury; rysunki i grafiki, przedmioty rękodzielnicze; monety, medale i odznaczenia wojskowe; inne eksponaty związane z działalnością Muzeum regionu.

Kolej wąskotorowa

Otwarte w sezonie (od maja do września): muzeum codziennie od 8:00 do 15:00 poza sezonem (październik-kwiecień) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00.
Kolej wąskotorowa Elk zaprasza do Muzeum Kolejnictwa, zabytkowej hali i historycznego magazynu utrzymania taboru. W okolicy można również odwiedzić Stowarzyszenie Rzeźby EKW Stowarzyszenie EStiAN.

Kościół neogotycki

Kościół w stylu neogotyckim p / w Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ełku Zbudowany w XV wieku., Przebudowany w 1847 – 1850. W formie, jaką widzimy dzisiaj, istnieje dopiero od 1925 roku. Posiada ornamentacyjny styl kaszubski – Mazury. Imponujący ołtarz z 1959 r., Cztery ołtarze boczne i witraże przedstawiające najważniejsze sceny z życia Jezusa Chrystusa. W samo południe każda wieża grana jest po czterech stronach światowego hymnu Ełku.

Ruiny zamku

Ruiny starego zamku krzyżackiego XIV. ul. W odległych czasach zamek na wyspie Ełk, pierwsza strażnica Jaćwingów. W latach 1398-1406 na jego miejscu Krzyżacy wznieśli pierwszy drewniany, a następnie kamienny zamek. Jego budowa była nadzorowana przez ówczesnego dowódcę, późniejszego Wielkiego Mistrza Zakonu – Ulricha von Jungingena. Po sekularyzacji Zakonu w 1525 r. Zamek Ełcki stał się siedzibą wojewody, a następnie sądów. Duży pożar w 1833 r. Wymusił remont, który zasadniczo zmienił wygląd dawnej twierdzy. W dziewiętnastym wieku wyspa łączyła tamę i most z lądem, a zamek krzyżacki zaczął służyć za więzienie dla kobiet. Teraz zupełnie stracił swój pierwotny styl i czekając na renowację. Legenda ślubna pod Jeziorem Ełckim przebiega podziemny tunel łączący miasto z zamkiem krzyżackim. Mówi się, że przez tę przemianę ludność miasta schroniła się w murach zamku, gdy „szwedzcy potop” Tatarzy zaatakowali okoliczne tereny w służbie polskiego króla. W 1958 r. Podczas renowacji zamku odkryto zawalony tunel tuż za murem zamkowym.

Atrakcje Ełk