Atrakcje Giżycko

Historia Giżycka

Pierwsze znane osady w okolicach Giżycka pochodzą z czasów rzymskich i są połączone z Drogą Bursztynową, w pobliżu którego znajdował się Giżycko [1]. Wiemy, że w tym regionie istniało grodzisko obronne, a w IX odnotowano, że władał nim król znany jako Izegup lub Jesegup [1].

W 1008 r. Bolesław I Chrobry wysłał ekspedycję do chrystianizacji Starych Prusów; według legendy misjonarz Bruno z Kwerfurtu został zabity przez Sudończyków w pobliżu Jeziora Niegocin w 1009 r., a pomnik pod Bruno – krzyżem wzniesiono pod Giżyckiem w 1910 r.

Krzyżacy zbudowali w 1340 r. Zamek w Prusach o nazwie Lötzen (Lec), położony na przesmyku między dwoma jeziorami na Mazurach. Lötzen był zarządzany w Komturei w Balga. Osada w pobliżu zamku otrzymała prawa miejskie, z herbem i pieczęcią, w 1612 r. Jako część księstwa pruskiego.

Lötzen weszła w skład Królestwa Pruskiego w 1701 r. I weszła w skład prowincji Prus Wschodnich w 1773 r. W 1709 r. Do dżumy doszło 800 ofiar, przetrwało tylko 119 osób [2]. W XIX wieku w centrum miasta wzniesiono kościół luterański według projektu Karla Friedricha Schinkla. Lötzen stał się częścią Cesarstwa Niemieckiego w 1871 roku podczas pruskiego zjednoczenia Niemiec.

Atrakcje Giżycko

Atrakcje Giżycka

Twierdza Boyen – Jest to rzadki przykład XIX-wiecznej fortyfikacji pruskiej i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Europie Wschodniej. Możesz odwiedzić to miejsce z przewodnikiem mówiącym po angielsku.

1844-1848 „Feste Boyen”, twierdza nazwana od pruskiego ministra wojny Hermanna von Boyena, została zbudowana na małym lądzie nad jeziorem Mamry (Mauersee) i nad jeziorem Niegocin (Löwentinsee). Ta twierdza jest jedną z największych i najlepiej uwarunkowanych twierdz w XIX wieku. W latach 1942-1945 była to siedziba niemieckiego wywiadu wojskowego (Fremde Heere Ost) pod dowództwem Reinharda Gehlena.

W latach 30. XX w. Lötzen był garnizonem kilku jednostek wojskowych Wehrmachtu jako pod-okolica w Wehrkreis I z siedzibą w Królewcu. Personel, konserwacja i strażnicy głównej siedziby Hitlera Wolfsschanze i Oberkommando des Heeres (OKH, baza wojskowa) również znajdowali się w Lötzen lub w jego pobliżu. OKH było oparte na obszarze Mauerwald, ca. 10 km na północ od Giżycka, niezniszczony system bunkrowy.

Miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną Związku Radzieckiego w 1945 r. W czasie II wojny światowej i objęte polską administracją po zakończeniu wojny. Lud niemieckojęzyczny, który nie ewakuował się podczas wojny, został następnie wyrzucony na zachód. Miasto zostało przemianowane na Giżycko w 1946 r. Na cześć mazurskiego folkloru Gustawa Gizewiusza, XIX-wiecznego pastora ewangelicko-luterańskiego w Prusach Południowo-Wschodnich, który bardzo wspierał polską i polską kulturę.

Giżycko jest popularnym letnim celem turystycznym ze względu na położenie na Mazurach.

Atrakcje Giżycko

Ciekawe miejsca

Jeśli szukasz taniego miejsca z dobrymi posiłkami, to jest to OMEGA. W pobliżu centrum miasta przy ulicy Olsztyńskiej. Otwórz formularz od 6 rano do 8 wieczorem. Polska żywność. W porcie Ekomarina można odwiedzić przystań Tawerna. Ceny od 20 do 50 zł. Idealnie miejsce z ładnym viev na jeziorze Niegocin. 7 km od Giżycka w małej wiosce Upalty można odwiedzić KARCZMA STARY MLYN (stara młyńska restauracja). Piękne polskie jedzenie. Naprawdę interesujące miejsce. Najlepszym sposobem, aby się tam dostać, jest własny samochód, ale także taksówka.